Blogger da Silinen Yazı Nasıl Geri Alınır | E L M A

Blogger da Silinen Yazı Nasıl Geri Alınır

silinen-yazı-geri-getirme

Kaza ile blogumda daha önce yayınladığım yazımı sildim. Şimdi onu nasıl kurtarabilirim?

Blogunuzdaki yazıyı belki ihtiyaç olmaz düşüncesiyle bilinçli olarak ya da yanlışlıkla silmiş olabilirsiniz. Eğer şanslıysanız ve üzerinden fazla zaman geçmediyse sildiğiniz yazınıza kavuşmanızın bir kaç alternatifi var:

Gelin şimdi silinen yazı nasıl geri alınır - muhtemel yollara birlikte bakalım:

Blogger editöründe yazınızı hazırladığınız zaman kaydetmeden pencereyi kapatmak istediğiniz otomatik olarak bu kaydediliyor. Fakat sorun şurda ki bile bile sil derseniz maalesef bilgisayardaki gibi ikinci bir klasör yok!

1 – Tarayıcı geçmişi

Silme işlemini yaptıktan hemen sonra aklınız başınıza geldiyse :) tarayıcı geçmişini kontrol ederek draft halde olan yazınıza ulaşabilirsiniz. Bunun için Ctrl + H kısayolunu kullanarak tarayıcı geçmişinize ulaşın. Karşınıza çıkan daha önce ziyaret ettiğiniz sayfalar arasınıda Blogger: … – Draft şeklinde bir sayfa göreceksiniz. Onu açın.

Bu sayfa üzerinde yayınla butonuna basmayın. Tüm içeriği kopyalarak yeni yazı penceresi açıp oraya yapıştırın ve yayınlayın.

►► İnternet geçmişinizi otomatik temizleyin

►► Tüm tarayıcılar için geçerli muhtemelen bilmediğiniz 4 ipucu

2 – Google cache

Tüm arama motorları indexlenen sayfaların o günkü görünümlerini belleklerinde tutar. Örneğin google ‘a ‘Site adı Yazı başlığı’ kalıbında bir arama yaparsanız geçmiş yazınızın eski görünümünü görüntüleyebilirsiniz.

yazı-cache-hali

Hatta daha da ötesi blogger editör üzerinde bu yazınızı güncelleyebilirsiniz de. Şöyle ki:

Görüntülediğiniz sayfa üzerinde Ctrl+U tuşlarına basarak sayfa kodlarını görüntüleyin.

PostID nizi bulun.

blog-post-id

Blogunuzdaki herhangi bir yazıyı düzenleme ekranına gelin. Link kısmında yazan postID kısmını yukarıda bulduğunuz ID ile değiştirin.

Eski yazınızı düzenleyebileceğiniz yazı editör sayfası karşınıza çıkacak. Burada yazınızı yayınlayabilirsiniz.

3 – RSS Besleme

Feedburner kullanmayan blogger yoktur sanırım. Bildiğiniz gibi sitenize RSS aboneliği gerçekleştirin okuyucularınızın son yazılarınızı okuduğu alan feedburner. Eğer yazınızın tamamının bu ortamda görüntülemesine izin verdiyseniz yazınızı kurtarma fırsatını kaçırmadınız demektir. Hemen şimdi feedburner.com adresine google hesabınızla giriş yaparak ilgili blog adresinizi görüntüleyin. Kim bilir belki de yazınız tam da orada bütün haliyel duruyordur.

Son Sözler

Silinen yazı nasıl geri alınır sorunuza yanıt olabilecek muhtemel çözüm yollarını sizlerle paylaştım. Eğer bildiğiniz ve kullandığınız farklı bir yöntem varsa bizlerle paylaşırsanız sevinirim.

Yorum Gönder

Daha yeniDaha eski