Google AMP Nedir? Blogger Kullanlar İçin Ne İfade Etmektedir?

google-amp-nedir

Yakın zamanda tema değiştirmek için arayışa girdiyseniz ya da arama sonuçlarında sitelerin altında çıkan AMP yazısıyla karşılaştıysanız bunun ne anlam ifade ettiğini merak etmiş olabilirsiniz. Peki yeni gelen bu kavram tam olarak neyi ifade ediyor? Google Amp nedir?

Google AMP (Accelerated Mobile Pages) yani türkçe karşılığı Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, web site yayıncılarının içeriklerini mobil uyumlu ve kullanıcılara daha hızlı gösterebilmesi için geliştirilen açık kaynaklı bir projedir.

Ne demek istiyorum, biraz daha açarsak :

Google AMP yönergelerine uygun ve doğrulanmış sayfalar Google önbelleğinde saklanır ve bu sayede kullanıcı tarafından bu tür sayfalar daha hızlı yüklenerek mobil İnternet kullanıcı deneyimini artırmak hedeflemektedir.

AMP projesinin en büyük avantajı ise yukarıda bahsettiğim gibi açık kaynaklı kodlara sahip olmasıdır. Bu da demek oluyor ki isteyen herkes AMP yönergelerini izleyerek özelleştirilmiş sayfalar oluşturabilir.

Google da AMP li site nasıl görüntülenecek?

Mobil telefonunuzda hemen klasik bir terim araması (teknoloji haberleri) yaparak çıkan sonuçlarda bu tasarıma sahip bir siteyi gözlemleyebilirsiniz. Ya da chrome ile ekran görüntüsü alma yazımda anlattığım gibi chrome tarayıcınızın geliştirici ekranında http://g.co/ampdemo yazarak görünümü kontrol edebilirsiniz. 

amp

AMP Nasıl Çalışıyor?

Çalışma prensipleri arasında üçüncü taraf JavaScript ve HTML isteklerine ve kodlarına yer verilmiyor. CSS kodlarını da azami derecede kısıtladığı için kullanıcı deneyimi ve hızı maksimuma çıkartılıyor.

Bu da demek oluyor ki hızlı fakat daha sade siteler…

Temelde 3 temel öğeden oluşur :

HTML: Temel html mantığında çalışır. Yalnız bir takım kısıtlamaları vardır. İyi bir html bilginiz varsa AMP ye uyarlama da sıkıntı çekmezsiniz. Örneğin bir resim linki eklemek için aşağıdaki gibi oluşturmanız gerekmektedir :

<amp-img src="merhaba.jpg" alt="Merhaba" height="400" width="800"></amp-img>

JS: Üçüncü parti JavaScript'in AMP ile kullanımı mümkün değil.

CDN: İsteğe bağlı bir İçerik Dağıtım Ağı, (Content Delivery Network) AMP özellikli sayfalarınızı önbelleğe alacak ve otomatik olarak bazı performans optimizasyonları yapacaktır.

<script async custom-element="amp-youtube" src="https://cdn.ampproject.org/v0/amp-youtube-0.1.js"></script>

Örnek kod yapısı yukarıdaki gibi olacaktır.

AMP tasarım sitenizin seo performansını nasıl etkileyecek?

Siteniz diğer sitelere nazaran 4-5 kat daha hızlı yüklense ne olurdu?

Google, kullanıcıların %40'ının, yüklenmesi 3 saniyeden fazla zaman alan bir web sitesini terk edeceğini belirtiyor. Mobil sayfaların yüklenmesi ise genellikle 8 saniye civarında. [kaynak]

Bir bilgi daha :

Mobil içerik konusunda yapılan güncellemeler:

  • Facebook Instant Articles – Mayıs 2015
  • Apple News – Haziran 2015
  • Google AMP – Ekim 2015

Bunlar arasında öne çıkan elbette google. Çünkü herhangi bir uygulama kullanımına ihtiyaç yok. Ayrıca sayfalarınız üzerinde daha fazla kontrole sahipsiniz.

Gelelim sorumuza:

Anahtar kelime, Page authority, Organik trafik… Bir sitenin sıralamasını belirleyen onlarca kriter var! Amp yi bunlar arasında göstermek pek doğru olmaz. Onun yaptığı etkileşim ve kullanıcı deneyimini artırarak tıklanma oranını artırmak. Hız faktörüyle birlikte bir bakıma dolaylı etkisi var da diyebiliriz.

Google ileride ne yapar bilinmez. Mobil uyumluluk güncellemesini hatırlatmak isterim …

Mevcut temamı AMP uyumlu hale getirebilir miyim?

Sorunuzun tek kelimeyle cevabı evet ama nasıl yapılır sorusu ise uzmanlık gerektiren bir konu.

  • Harici javascript dosyalarını, varsayılan macroları vs kaldırmalısınız.
  • Yine mevcut kodları amp uyumlu olarak düzenlemelisiniz:

Burada çok da detaya girmek istemiyorum. O yüzden mevcut temanızı ısrarla kullanmak istiyorsanız uzman birisinden yardım almanızı öneririm. [İletişim] Ya da mevcut amp temalardan birisini kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Unutmayın hızı yakalamak için harici javascript dosyalarını çağıramayacaksınız. Bu da demek oluyor ki şatafatlı bir tasarım olmayacak, ayrıca blogger mevcut yorum formunu kullanamayacaksınız. Facebook, disqus gibi yorum forumlarını kullanabileceksiniz.

Kullanabileceğiniz En iyi Blogger AMP Temaları

Eğer bu türden bir tema arıyorsanız sizlere alternatif olması açısından birkaç tema önermek istiyorum:

AmpNews Blogger Teması

AMPNews-blogger-tema

Açılır menü, popüler yazılar gibi varsayılan eklentilere sahip, magazin ya da kişisel kullanıma müsait bir tema

Demo || Download

MDCamp Blogger Template

MDCamp-blogger-template

Klasik blogger yerleşimine sahip, popüler yazıları renkli halde sunulan şık bir tema

Demo || Download

AMP Html Blogger Teması

amp-html-blogger-tema

Farklı tarzda galeri görünümüne sahip Kang Ismet teması

Demo || Download

Son Sözler

Mobil trafiğin günümüzde ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Hem site trafiği hem de reklam geliriinde sitenizin hızlı olması çok önemli. Amp uyumlu tema kullanmanız da hız konusunda size maksimum performansı sunacaktır.

►►Blog tasarımı yaptırmadan önce dikkat edin

Google amp nedir, blogger kullanıcıları için ne ifade ediyor konusunu sizlerle işledim. Sanırım kafanızdaki soru işaretlerini kaldırmış oldum. En azından kullanıp kullanmama konusunda bir fikriniz olmuştur. Bu fikri bizlerle paylaşır mısın?

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim