Blogger Yorumlardaki Yazar Profil Linklerini Kaldırma

Blogger Yorumlardaki Yazar Profil Linklerini Kaldırma

Blogger yorumlarında anonim olarak yapılan yorumlar haricinde yorum yapan kullanıcıların linkleri yazı içerisinde dışa bağlantı olarak görünmeye devam ediyor ve linklere müdahale edemediğimiz için yazı içi SEO'da olumsuzluklar getirdiği kanaatindeyim.

Linkleri SEO uyumlu hala getiremiyoruz çünkü blogger yorum formu ne yazıkki bunu yapmamıza müsade etmiyor, örneğin "nofollow" gibi etiketleri ekleyemiyoruz, haliyle yazı içi SEO'yu düşünürsek olumsuz etkilediğini söyleyebilirim. Bazende yorum yapılan hesapların kim olduğunu öğrenemiyoruz. Yorum yapan hesaba tıkladığımızda, artık böyle bir hesap mevcut değil uyarısını alabiliriz, bu hesaplar yasaklanmış hesaplar ve spam hesaplar olabilir.

Her ne kadar yazar yorumlarından linkleri kaldırmış olsakta, blogger sayfasındaki yorumlar sekmesinde bağlantılar hala aktif ve yorum yapan hesapların linklerini oradan görebiliriz. Eklenti ile yazı içerisinde bulunan linkleri kaldırırak aynı zamanda sayfa yüklenme hızımızıda arttırıyoruz ayrıca yorum yaparak reklam yapmaya çalışanlarıda bir nebzede olsa engellemiş oluyoruz.

Eğer Disqus veya Facebook yorum formunu kullanıyorsanız zaten böyle bir eklentiyi kurmanıza gerek yok. Bu eklenti sadece blogger yorum formundaki linkleri kaldırmaya yarıyor.

Eklentinin Javascript ve jQuery olmak üzere 2 sürümü bulunuyor. Eklentiyi kullanabilmek için aşağıda bulunan kodları şablonunuza bulunan </body> kodunun hemen üstüne ekleyin ve kaydedin. İstediğiniz sürümü kullanabilirsiniz, sadece 1 tanesini kullanın.

<script type='text/javascript'>
//<![CDATA[
/* Blogger Yorumlardaki Yazar Profil Linklerini Kaldırma by ilkaygurler.com */
(function ilkaygurler(){
if (document.querySelector('#comments .comments-content')){
var a = document.querySelectorAll('.comment-block .user a');
for (var x = 0; x < a.length; x++){
var b = a[x].text, c = a[x].parentNode, d = document.createElement('span'); d.innerHTML = b;
a[x].remove();
c.appendChild(d);
}
}
})();//]]>
</script>

Jquery versiyonunu kullanmak için blogunuza jquery kütüphanesini eklemeniz gerekiyor. Bunun için aşağıdaki kodu şablonunuza girip </head> kodunun hemen üstüne ekleyin.

<script src='https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/3.3.1/jquery.min.js'></script>
<script type='text/javascript'>
//<![CDATA[
/* Blogger Yorumlardaki Yazar Profil Linklerini Kaldırma by ilkaygurler.com */
window.onload = (function ilkaygurler(){
if ($('#comments .comments-content')){
$('.comment-block .user').find('a').each(function(){
$(this).contents().unwrap().wrap('<span></span>');
});
}
});
//]]>
</script>

İşlemleri doğru yaptığınız taktirde yorum yapan yazar profillerinin linkleri kalkacaktır. Takıldığınız yerlerde veya konuyla ilgili sorularınız olursa yorum yaparak bildirebilirsiniz.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim