Google E-Tablolarda Otomatik Çeviri Nasıl Yapılır?

google-translate-otomatik-çeviri

Google Translate, kelimeleri veya kelime öbeklerini bir dilden diğerine çevirmenize olanak tanır, ancak aynı sütun içerisinde yer alan bir grup kelimeyi doğrudan Google e-tablolarda otomatik çeviri için kullanabileceğiniz bir formüli le çevirebileceğinizi biliyor muydunuz? Bunu nasıl yapabileceğinizi aşağıda anlatmaya başlıyorum.

Artık metni çevirmek için sekmeler arasında geçiş yapmanız gerekmiyor. Google e-tablolarda metin çevirisi, formül girmek kadar basit. Formülün yapısı şöyle:

=GOOGLETRANSLATE(“metin”;"KaynakDil";"ÇevirininYapılmasıİstenilenDil")

Çevrilecek metni girerken, formülün içine gerçek sözcüğü yazabilir veya çevrilecek sözcüğü içeren bir hücre girebilirsiniz.

Yapacağımız örnekte çevirmek istediğimiz Türkçe kelimeleri Çince, Rusça ve İngilizceye çevireceğiz.

Google sheets bir başka deyişle e-tablolar hesabınıza giriş yapın.

Karşınıza alttaki fotoğrafta da görüldüğü üzere boş bir tablo çıkacaktır.

Yukarıdaki açıklamalarda da bahsettiğimiz gibi seçtiğimiz kelimeleri Türkçeden İngilizce, Rusça ve Çinceye çevireceğiz. Bunun için aşağıdaki resimde görüldüğü gibi 4 farklı sütuna seçtiğimiz dilleri yan yana yazabiliriz. Türkçe sütunumuzun altına çevirmek istediğimiz kelimeleri her bir satıra ayrı ayrı yazabiliriz. Daha sonrada İngilizce, Rusça ve Çince sütunlarımızın altına sırasıyla =GOOGLETRANSLATE(A2;"tr";"en") (İngilizce çeviri için)

=GOOGLETRANSLATE(A2;"tr";"ru") (Rusça çeviri için)

=GOOGLETRANSLATE(A2;"tr";"zh") (Çince çeviri için) yazacağız.

google-e-tablolar-otomatik-çeviri-1

B2 hücresinin sağ altta görünen noktayı aşağıya doğru uzatarak bütün kelimeleri aynı anda görüntüleyebilirsiniz.

google-translate-otomatik-çeviri-2


Son Sözler

Bu küçük ipucu sayesinde bir liste halinde olan kelimelerinizi tek tıkla otomatik olarak farklı dillere çevirebilirsiniz. İlaveten eğer doküman olarak bir çalışmanız varsa word de metni farklı dile çevirme başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

HamdiPhone

Cep Telefonu Teknik Servis

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski