Doğal Yöntemler ile Backlink Kazanma

 

Backlink, web siteleri için kanı taşıyan damarlar gibidir. Hayatın ikame edebilmesi için nasıl ki kana ihtiyaç varsa ve bu kanı ihtiyaç duyulan yere damarlar taşıyorsa eğer backlinkte web siteleri için öyledir. Backlink sayesinde arama motorundaki sıralamalarda yükselme dolayısı ile web sitelerinin canlanmasını sağlayan ziyaretçilerin gelmesi kolaylaşır. Ancak bu iş doğal backlink ile daha da hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Backlinkler; tanıtım yazısı, footer link, yorum backlink gibi yollar ile satın alınabileceği gibi aynı zamanda doğal olarak da kazanılabilirler. Satın alma sırasında yapılan hatalar web sitesinin yükselmesini değil, sıralamadan düşmesini dahi sağlayabilir. Bu nedenle doğal olarak kazanılan backlink her zaman daha avantajlıdır. Peki, bunu insanlar nasıl yapacak?

  1. Backlink alınan site ile kendi web sitenizin uyuşması gerekmektedir. Özellikle kategori, ziyaretçi özellikleri uyuştuğunda alınan linklerin etkisi kendisini daha iyi hissettirir.
  2. Yeni web siteleri henüz Google’da kendi konumunu bulamazlar. Bu nedenle yeni açılan web siteleri yerine arama motorlarında kendisine yer edinmiş, sizden üst sıralarda bulunan web sitelerinden link almak tercih edilmelidir.
  3. Otomatik link alan programlar bulunmaktadır. Ancak bunun doğal yollarla yapılması daha önemlidir.
  4. +18, bahis gibi legal olmayan sitelerden link alımı sonrasında başınız derde girebilir. Sitenizin konumu bu linkler ile yükselmez aksine düşer.

Bu maddelere bakıldığında hepsi oldukça önemli olan hususlardır. Bu nedenle link alımını olması gerektiği gibi doğal yöntemler ile yapmak web sitenize çok şey katacaktır. 

Doğal Backlink Alma Yolları

Backlink sadece para ile alınan bir şey değildir. Bunu doğal olarak birden toplu şekilde almak yerine günlük, haftalık veya aylık olarak belirli periyotlarda almak son derece önemlidir. Aşağıda bunun ilgili birkaç tane önemli ayrıntı vereceğim. 

Yorum

Aynı kategori altındaki sitelerin içerikleri altına yorum yapılabilir. Yorum kısmında web sitesi adresiniz bulunursa eğer doğal olarak link kazanmış olursunuz. Günümüzde oldukça revaçta olan işlemlerdendir.

Forumlar

Forumların çoğunda web sitesi tanıtımı gibi bir bölüm bulunur. Burada web sitenizi tanıtabilirsiniz. Ancak forumun spam olmadığından ve değerlerinin sizden daha iyi olduğundan emin olmalısınız. 

Sosyal Medya

Sitenizin pinterest, facebook, twitter, instagram vb. yerlerde bir kanalı / sayfası olması önemlidir. Web sitesinde paylaşılan her içeriğinde buralarda linki ile birlikte paylaşılması sitenizin hızlı index almasına ve sorgu sıralamasında hızlı yükselmesine neden olur. 

Sözlük Siteleri

Ekşi sözlük, Uludağ sözlük gibi platformlarda konular açarak sitenizin linkini bu konular altından verebilirsiniz. Ancak burada çok fazla konu dışı işler yapmak sitelerden banlanmanıza neden olacaktır. 

Firma Rehberi

Firma kayıt sitelerinden de link alımı yapılabilmektedir. Ekleyeceğiniz web sitesini ilgili kategoriye yüklerseniz eğer sizinde o siteden bir linkiniz olmuş olur.

Mobil Uygulamalar

Appstore veya Google Play Store gibi mağazalarda doğal backlink alımı yapılabilir. Buraya web sitenizin mobil uygulamasını yüklemek yeterli olacaktır. Hem ekstra ziyaretçi de kazanırsınız. Web siteleri için dışarıdan link alımı sorgu sıralamasında yükselme ve peşinden de ziyaretçi artışına sebebiyet verir. İşte bu noktadan itibaren site canlanmaya başlar. Hangi web sitelerinden link alımı yapacağınızı ise ilgili anahtar kelime ile sorgu yaparak en üstteki sitelerden şansınızı deneyerek bulabilirsiniz.

Kaynak:  ilkaygurler.com

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim