Türkiye Kuraklık Yaşıyacak Mı? | E L M A

Türkiye Kuraklık Yaşıyacak Mı?

Hepinize merhaba arkadaşlar! Bugün sizlere Türkiye Kuraklık yazısını ele aldım. Konuya hemen göz atalım! Arkadaşlar ben MGM ( Meteroloji Genel Müdürlüğü )  resmi sitesinden baktım. Aşağıdaki bilgiler ona aittir!Kuraklık Nedir?

Bir bölgede nem miktarının geçici dengesizliğinden kaynaklanan su kıtlığı olarak tanımlanabilen kuraklık, doğal bir iklim olayıdır ve herhangi bir zamanda ve yerde meydana gelebilir. Kuraklık genellikle yavaş gelişir ve sıklıkla uzun bir dönemi kapsar. Kurak iklimlerin hüküm sürdüğü yerlerdeki hayvanlar ve bitkiler, nem eksikliğinden ve yüksek değişkenlikteki yağıştan dolayı olumsuz etkilenirler. Kuraklık tespit edilmesi en zor felaketlerdendir[1].

Kuraklık tabiatın gizli tehlikesi olup genellikle herhangi bir mevsim veya bir zaman diliminde yağış miktarındaki azalmadan ya da dengesizliğinden dolayı meydana gelir. Kuraklık hesaplamalarında bir bölgedeki yağış ve evapotranspirasyon (buharlaşma+terleme) arasındaki dengenin uzun süreli ortalaması göz önünde bulundurulur. Kuraklıkta; zaman (yağış mevsiminin başlamasında gecikmeler, ürün büyüme mevsimi-yağış zamanı ilişkisi) ve yağışların tesirleri (yağış yoğunluğu, sıklığı) ile ilişkilidir. Yüksek sıcaklık, şiddetli rüzgâr ve düşük nem miktarı gibi diğer değişkenler etkili olmaktadır.

Kuraklık, yalnızca fiziksel bir doğa olayı olarak görülmemelidir. Kuraklığın, insan ve faaliyetlerinin su kaynaklarına olan bağımlılığı nedeniyle, toplum üzerinde çeşitli olumsuz etkileri vardır.

Türleri

Kuraklığın genel olarak üç şekli vardır:

·         Meteorolojik kuraklık: Yağışın belli bir dönem için ortalamaların altına düşmesidir. Yıllık, mevsimlik veya aylık yağış toplamlarının ortalamadan farklı olmasıdır.

·         Tarımsal kuraklık: Bitkinin ihtiyacını karşılayacak suyun toprakta bulunmamasını ifade eder. Bitki büyümesinde yavaşlama, ürün kaybına neden olur, hayvanlar için de bir tehdittir.

·         Hidrolojik kuraklık: Uzun süren meteorolojik kuraklıktan sonra gelişir. Uzun yağışsızlıktan sonra yeraltı suları, kaynaklar, yüzeysel akış, toprak neminin etkilenmesidir. Göller, nehirler ve yeraltı sularında keskin düşüşler görülür. Bir dönemde oluşan yağış azlığı toprak nemini düşünerek tarımı olumsuz etkiler.

Etkileri

Uzun süreli kuru hava, nem azlığı yaratarak orman ve su kaynaklarında azalmaya neden olduğundan, ciddi çevresel, ekonomik, kent hayatı, kalkınma, teknoloji, gıda, temiz su ve sağlık sorunları ortaya çıkar. Bunun yanı sıra ciddi anlamda tarıma da etkisi vardır. Kuraklığın başlama ve bitme zamanının tespiti zordur. Etkisi yıllar boyu devam edebilir. İlk etki tarımda görülür, sonra diğer sektörlere yayılır.

Tarımda önemli olan, yıllık toplam yağış değil, bitkinin gelişme ve büyüme döneminde kök çevresindeki su miktarıdır. Bu suyun eksikliği tarımsal kuraklık olarak isimlendirilir. Karaların yaklaşık %16'sı kurak ve yarı kurak bölgelerden oluşur. Tarımda sulama veya kuru tarım yöntemleri kuraklığa çare olarak uygulanmaktadır. Çöllerde doğal su kaynaklarının bulunduğu vahalar hariç tarım yapılmaz. Ilıman ve nemli bölgelerde mevsimsel kuraklık tehlikesi bulunur.

Kuraklıkta yağışların tesiri (yağış sayısı, yoğunluğu) ve zamanı (yağışlı dönemin gecikmesi, büyüme dönemi-yağış zamanı bağlantısı) önemlidir. Ayrıca yüksek sıcaklık, düşük nem ve şiddetli rüzgâr da kuraklıkta etkilidir.

Evet sırada kuraklık haritası var…

3 Aylık ( Eylül 2020 – Kasım 2020 ) 

6 Aylık (Haziran 2020 – Kasım 2020 ) 

9 Aylık ( Mart 2020 – Kasım 2020 ) 

12 Aylık ( Aralık 2019  – Kasım 2020 ) 

24 Aylık ( Aralık 2018 – Kasım 2020 ) 

Evet arkadaşlar gördüğünüz gibi Kuraklık Haritası’ ndaki renkler giderek koyulaşıyor.

SİZDEN TEK RİCAM BİRAZ ÇEVREMİZE , DOĞAMIZA , ÜLKEMİZE , KENDİMİZE VE AİLEMİZE DUYARLI OLALIM! UNUTMAYIN EĞER SİZ BÖYLE KURAKLIK ETKİLERİNİ ARTIRIRSANIZ GELECEĞİNİZ YOK OLABİLİR!

 

Evet arkadaşlar yazımızın sonuna geldik bu yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim!

Hı unutmadan..;

Evde KAL , BilgiLaryum’la KAL!

 

Görüşmek Üzere….

 

Bunun gibi daha fazla yazı için sağ tarafta ( Masaüstü) yada alt kısımda ( Mobil) bulunan “ Takip Et” Tuşuna basarsanız sevinirim.

Youtube Kanalı

 

Kaynakça

MGM Kuraklık Haritası

Wikipedia Kuraklık

 

Telif hakları için [email protected]adresine e-posta atarsanız sevinirim.

Yorum Gönder

Daha yeniDaha eski