Blogger Video Ekleme Yöntemleri ve Bazı İpuçları

Blogger Video Ekleme Yöntemleri ve Bazı İpuçları

Blogger video ekleme işlemini temel düzeyde yapmak isterseniz gayet basittir. Eğer eklediğiniz video kullanıcılara daha hoş görünsün ve mobil uyumlu (respsonsive) olsun isterseniz biraz daha uğraşmanız gerekir. Aşağıda Blogger alt yapısında her iki yöntemle farklı farklı bölümlere video eklemeyi anlattık.

Makalelerinize video eklediğinizde hem video eklediğiniz için hem de kullanıcıların sitede durma süresi artabileceği için arama motoru tarafında avantajlı duruma geçersiniz. Video eklentisinin kurulumundan bahsettik, fakat bu yöntem bazen site hızını kötü anlamda etkileyebilir. Tek bir sayfaya video eklemek yalnızca o sayfanın hız performansını kötü etkiler. Sidebar gibi hemen hemen her sayfada görünen bir bölüme video eklediğinizde ise tüm sayfalar etkilenmiş olur. İlla video ekleyeceğim diyorsanız, video yerine resim kullanın ve resimden videoya bağlantı verin. Eğer arama motorlarında yükselme gibi bir kaygınız yoksa sitenizin her yerine video ekleyebilirsiniz.


Blogger Video Ekleme Nasıl Yapılır?

Blogger son yıllarda tasarım ve yapı olarak çok fazla değişiklik geçirdiğinden insanların alışkanlıkları da değişmiş oldu. En tecrübeli insanlar bile Blogger video ekleme gibi konularda sıkıntı yaşar oldular.

Bu rehber yazımızda yayına yani makalelerinize, sayfalarınıza ve eklentilere video eklemeyi maddeler halinde anlattık. Yukarıda bahsettiğimiz gibi "Oluşturma Görünümü" ile video eklendiğinde mobil uyumlu olmuyor veya video bazı ekranlarda küçük/büyük kalabiliyor. Biz bu durumu kendimiz yaşadığımız için çözümü aradık ve basit bir şekilde bulduk. En son alt başlıkta HTML kısmından videoyu responsive yapmayı anlatıyoruz.


Yayına veya Sayfaya Video Ekleme

 • Bloggera pratik bir şekilde video eklemek için yayına veya sayfaya tıklayın.
 • Yayınızın/sayfanızın içerisinde video eklemek istediğiniz yeri fare imleci ile belirleyin ve tıklayın.


Blogger Video Ekleme Yöntemleri ve Bazı İpuçları

 • Daha sonra üst tarafta yer alan araç çubuğundaki "Video ekle" simgesine tıklayın.


Blogger Video Ekleme Yöntemleri ve Bazı İpuçları

 • Eğer bilgisayarınızdan direkt video eklemek isterseniz "Bilgisayardan yükle" seçeneğine tıklayın.


Blogger Video Ekleme Yöntemleri ve Bazı İpuçları

 • Açılan pencereden "Yüklenecek videoyu seçin" butonuna tıklayın. Videonuzu seçin ve yükleme işlemini başlatın.


Blogger Video Ekleme Yöntemleri ve Bazı İpuçları

 • Youtube video bağlantısı ile Blogger video ekleme işlemi yapmak isterseniz, "Video Ekle" simgesine tıkladıktan sonra "YouTube" seçeneğine tıklayın.


Blogger Video Ekleme Yöntemleri ve Bazı İpuçları

 • Kendi hesabınızdan video eklemek isterseniz "Yüklemeler" sekmesinden videoyu seçebilirsiniz.
 • Bağlantı veya video başlığı ile Youtube videosu eklemek isterseniz "Arama" sekmesinde yer alan arama kutucuğunu kullanın.


Video Eklentisi

Blogger eklentiler(gadget) bölümüne video eklemek için en pratik yöntem Youtube embed kodunu kullanmaktır. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin.


Blogger Video Ekleme Yöntemleri ve Bazı İpuçları

 • Youtube embed kodunu elde etmek için Youtube.com üzerinden videonuza girin.
 • Videonuzun sağ alt köşedeki "Paylaş" butonuna tıklayın.
 • Açılan kutucuktan "Yerleştir" butonuna tıklayın.
 • Karşınıza çıkan kodun tamamını kopyalayın.


Blogger Video Ekleme Yöntemleri ve Bazı İpuçları

 • Ardından Blogger.com'a geçiş yapın ve "Düzen" sekmesine tıklayın.
 • Eklentiyi kurmak için istediğiniz bölümdeki "Gadget Ekle" butonuna tıklayın.


Blogger Video Ekleme Yöntemleri ve Bazı İpuçları

 • Açılan eklentiler penceresinden "HTML/JavaScript" eklentisi ekleyin.


Blogger Video Ekleme Yöntemleri ve Bazı İpuçları

 • Daha sonra eklenti başlığınızı girin ve sonra "İçerik" kısmına kopyaladığınız embed kodunu yapıştırın. Kodu yapıştırdıktan sonra "Kaydet" butonuna tıklayın.


Blogger'a Youtube Videosunu Embed Olarak Ekleme

Yayına veya sayfaya Blogger video ekleme işlemi için video eklentisindekine benzer bir yol izlemeniz gerekir.


Blogger Video Ekleme Yöntemleri ve Bazı İpuçları

 • Eklemek istediğiniz Youtube videosunu Youtube.com üzerinden açın.
 • Videonun altındaki "Paylaş" kısmına tıkladıktan sonra "Yerleştir" seçeneğine tıklayın.
 • Açılan embed kod penceresinden tüm kodu seçin ve kopyalayın.


Blogger Video Ekleme Yöntemleri ve Bazı İpuçları

 • Daha sonra video eklemek istediğiniz yayın veya sayfanıza girin.
 • Ardından araçlar kısmının en sol kısmındaki kalem simgesine tıklayın. Seçeneklerden "HTML görünümü" seçeneğine tıklayın.


Blogger Video Ekleme Yöntemleri ve Bazı İpuçları

 • Tıkladıktan sonra kopyalamış olduğunuz kodu uygun bir yere yapıştırın. Eğer kod bilginiz yoksa, tavsiyemiz en son satıra yapıştırmanızdır.
 • Video embed kodunu ekledikten sonra aynı kalem simgesinden "Oluşturma görünümü" seçeneği ile eklediğiniz Youtube videosunu görebilirsiniz. Boşluk bırakarak veya ortalama yaparak videonuzu konumlandırabilirsiniz. Eğer videonun yazının sonunda olmasını istemiyorsanız videoyu seçin CTRL+C ile kopyalayın, daha sonra yazıda istediğiniz bir yere CTRL+V ile yapıştırın.


Youtube Videosu Responsive Görünüm Sağlama

Embed kodda hiçbir değişiklik yapmadan, sadece basit bir HTML ve CSS düzenlemesi ile Youtube videolarını responsive yapabilirsiniz. Bu kod ile videolar bulunduğu alanda %100 genişliğe sahip oluyor. Sayfa veya yayınların genişlikleri veya sidebar'ın genişliği genellikle sabit olduğu için bu kod neredeyse tüm Blogger sitelerde işe yarıyor. Eğer görünüm sorunlu ise basit düzenlemeler ile sitenize bu kodu uyarlayabilirsiniz.


Temanızın CSS bölümüne ekleyin;
.embed-youtube {position: relative;padding-bottom: 56.25%; /* - 16:9 aspect ratio (most common) */padding-top: 30px;height: 0;overflow: hidden;}.embed-youtube iframe,.embed-youtube object,.embed-youtube embed {border: 0;position: absolute;top: 0;left: 0;width: 100%;height: 100%;}

Kopyaladığınız Iframe kodu bu div'in içine yapıştırın;
<div class="embed-youtube">
Youtube embed/iframe kodunun yapıştırılacağı alan
</div>


Bu HTML kodunu yukarıda anlattığımız şekilde isterseniz yazılarınıza, sayfalarınıza veya video etiketlerine uygulayın. Önemli olan bu CSS kodunun tema içerisine yerleştirilmesi ve iframe kodunun bu div içerisinde yer almasıdır.İlginizi Çekebilir: Blogger ile Para Kazanılır Mı?Blogger video ekleme işlemini detaylı olarak anlatmaya çalıştık. Bu konuda takıldığınız herhangi bir kısım olursa yorumlar kısmında sorununuzu anlatmaktan çekinmeyin.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim