Web Sitesi Açmak İçin Domain Önerileri | E L M A

Web Sitesi Açmak İçin Domain Önerileri

 

Web sitesi için domain önerileri arayan arkadaşlar için bu yazımın faydalı olacağını umuyorum. Unutmayın domain seçimi çok önemli bir başlangıçtır.

İlk önce denemeniz için bazı sektörlerde bulduğum domain önerilerini paylaşmak istiyorum.

Burada şuan için boşta olan farklı blog isim tavsiyelerinde bulunacağım. Yapmanız gereken aşağıdaki isimlerin boş olup olmadığını denemek.

Şuan Boşta Olan Domain Önerileri

Bu alan adları bu makale yazıldığında boşta olanlardır bazıları sizden önce alınmış olabilir. Umarım işinize yarar. Burada önemli olan bu örnekleri kullanarak sizin yaratıcı domain isimlerini üretebilmeniz.

Arama sonuçlarında ilk sıra sahibi olmak için doğru alan adını bulmak hatta anahtar kelimeyi domain içinde geçirmek önemli olabilir.

Moda Domain Önerileri

modaveblogger – modaciblog – fashionblogcu – blogcumodaci – modaninblogu – ruyamoda – modations – modalous – modalistic – modatural – modauzman – modaeksperi

Makyaj Domain Önerileri

makyajtrendi – trendymakyaj – makyajbenim – boyadegilmakyaj- fenomenmakyaj – instamakyaj

Sağlık Domain Önerileri

saglikolsun – saglikvesen – herkesesaglik – oncesaglik – sagsalim – saglikbox – saglikdukkani

Teknoloji Domain Önerileri

teknolog – teknoguru – teknoeksper – techuzi – techabi – teknolojikfare- teknolemur

Diğer kategorideki siteler içinde yine yukardaki domainlerin sonralarına gelen eklerden türetme yapılabilinir.

Blog Domain önerileri

Bu sektör için tavsiyem ilk önce kendi isminiz soyisminiz ile bir site açmanız. Ancak kendi isminiz ve soyisminiz ile açmak istemiyorsanız o kadar çok alternatifiniz var ki:

# Domaininizde renkleri kullanın;
Gunmavi, aymavi, ecemavi vs gibi kelimeler türetebilirsiniz.

# Uzmanlık alanınızı kullanın;
Ayseteacher, aysehoca, guruahmet vs…

# Sevdiğiniz hayvanları domainde kullanabilirsiniz;
MendeburLemur, gevezepapagan vs…

# Sebze veya meyve isimlerini domaininizde kullanabilirsiniz;
Saricilek, morkavun, karabadem vs…

# Kitap isimlerinden veya hayali kahramanları domaininizde kullanabilirsiniz.
pelerinlikiz, mordan, cizmelikedi vs…

Blog domaini için isim ararken illa anlamlı birşeyler bulmak zorunda değilsiniz. Yaratıcı olup kendi domaininizi türetebilirsiniz. Zaten unutulmaması gereken olay sitenize girecek olan kullanıcılar sizin alan adınızın ismini bildiği için değil, google aramalarında sitenizde yazdığınız konulara denk geldikleri için girecekler.

E-ticaret Sitesi Domain Önerileri

E-ticaret sitelerinde domain konusunda en önemli kısım hatırlanabilir, akılda kalıcı bir domain bulmanızdır. Satacağınız ürün tek kategorideyse ( yani sadece armut satacaksanız ) o kelimenin sonunda -pazari,-avm,-dukkani,-deposu,-merkezi gibi kelimeler ekleyerek deneyin.

Bu gibi uzantıları dolu ise anlamsız bir kelime kullanarakda markanızı oluşturabilirsiniz. (Zubazar, yakule vs gibi) Veya markalaşma adına kendi işletme adınızı kullanabilirsiniz.

Alan Adları Bulmanıza Yarayacak En İyi 3 Site

Domain ismi bulmak için internet üzerinde herhangi bir ücret vermeden deneyebileceğiniz bazı siteler mevcut. Bu siteler ile almak istediğiniz domainleri deneyebilir değişik uzantılarını kontrol edebilirsiniz.

1- Hostinger – Domain bulma, uzantı sorgulama aracı

Dünyanın 78 ülkesinde hizmet veren host ve domain firması olan hostinger’i kullanarak alacak olduğunuz domainin .com .net .org gibi farklı onlarca uzantısını kontrol edebilirsiniz.

İlla domainlerin .com uzantısını almak zorunda değilsiniz. Zaten sizinde göreceğiniz gibi bir çok domainin .com uzantısı dolmuştur.

.com uzantısından sonra tercih edebileceğiniz uzantı .net olmalı en son .org veya info ya bakılmalıdır. Web sitenizi bu uzantılar ile açmanızın herhangi bir dezavatajı yoktur. Sadece hatırlanma açısından .com öncelikle tercih edilmelidir.

2- DomainR – Anahtar kelime fikirleri

Tam olarak hangi domaini alacağınızı bulamadıysanız domain içinde geçmesini istediğiniz kelimeleri yazarak farklı domain fikirlerini görebilirsiniz. Özellikle ingilizce domain türetmede çok iyidir. Türkçe için bu gibi bir site ne yazık ki yok. Siz oradaki örneklere bakarak denemeler yapabilirsiniz.

Genellikle türkçe için anlamsız domain isimleri türetmek için kullanılabilinir. Mesela ben “moda” kelimesi için denediğimde bana modations “modalous, modalistic, modatural” gibi kelimeler türetti. Siz de bu şekilde üretmeyi tercih edebilirsiniz.

3- Namechk – Domain sosyal medya hesapları sorgulama

Domaini buldunuz ancak sosyal medya hesaplarının alınıp alınmadığına emin değilseniz bu sitede açacak olduğunuz sitenin sosyal medya uzantılarını kontrol edebilirsiniz.

Özellikle kurumsal firma çacak arkadaşlara önerim domain isminizin instagram,facebook ve twitter gibi alanlarda alınıp alınmadığını kontrol etmeniz olacaktır. Sizin adınıza açılan bir instagram hesabında başkasının ürünlerinin satılması hoşunuza gitmeyeceğini düşünüyorum.

Generator Dediğimiz Siteler ile İsim Önerileri

Yukarıda bahsettiğim sitelere ek olarak bazı siteler isim türetme için kullanılabilinir. Ben bu konuda es-anlam.com gibi bir kelimenin eş anlamlısını bize veren sitelerin tercih edilmesinden yanayım. Generator tarzındaki siteler ne yazık ki ingilizce dilinde kelime türettiğinden çok bir işe yaramıyor diyebilirim bizim için.

Kolay Alan Adı Türetmek

Kolay alan adı türetmenin bir başka yoluda domain sonlarına;

-rehberi -hocasi -360 -uzmani -sayfam -guru -merkezi -pazari -sepeti -noktasi -blogu -zamani -vadisi -analizi -piyasasi -kolik -takip -dukkani -eksper -evi -mekani -sever -cini

gibi kelimeler ekleyerek domain türetmektir. Örnek: blogrehberi, bloghocasi, blog360, bloguzmani vs.. gibi düşünebilirsiniz. Bu ekler bir çok popüler sitenin ekleri aslında. Siz de kendi uzmanlık alanınızın sonuna bu ekleri getirerek domain sorgulaması yapıp web siteniz için domain bulup, açabilirsiniz.

Bu yazımda adım adım nasıl blog açacağınızı en ince ayrıntısına kadar anlattım. Video ve resimlerle de güncelledim.Umarım yardımcı olabilir.

Kaynak: blogacmak.com

Yorum Gönder

Daha yeniDaha eski