Yanardağı ile Yok Olan Tarih: Pompeii | E L M A

Yanardağı ile Yok Olan Tarih: Pompeii

Hepinize merhaba! Bugün kü konumuz Pompeii Antik Şehri!

Şuan benim en çok merak ettiğim konulardan birisi bu!

Bu Antik Kentte Gizemli Bir TARİH YATIYOR!

Bende bu konu hakkında bir yazı yazmak ve sizi bilgilendirmek istedim. Okumaya hazırsanız hemen yazmaya başlıyorum!

YANARDAĞI İLE YOK OLAN TARİH: POMPEİİ

Hemen size Pompeii hakkında kısa bir bilgi vereceğim!

Pompeii, Pompei Komünü sınırları içeriside, İtalya'nın kısmi özerk bölgesi Campania'da, Napoli şehri yakınlarında bulunan ve hâlâ kısmen gömülü olan yıkıntı halindeki antik Roma kentidir. (*1) 

POMPEİİ'NİN GİZEMİ

Pompeii şehri, milattan önce 79 yılında oldukça zengin, deniz kıyısında, Capri adasına yakın, çok sevilen cennet gibi bir şehirdi. Ticaretle geçimini sağlayan şehirde, İtalya’nın zengin kesimi yaşıyordu. Eğlence ve kumarın merkezi olan bu şehirde köleler birbirini öldürmekteydi. Kölelerin birbirini öldürmesi için özel dövüş geceleri düzenleniyor ve buna seyirci kalınıyordu. Bunun yanında fuhuş evleri de yayıldıkça yayılıyordu.

Şehir milattan önce 79 yılında VEZÜV yanardağının harekete geçmesiyle birlikte tamamen ortadan kayboldu. Yanardağ patlamasının şiddeti çok yoğun olduğundan şehir 8 metreye kadar lavların içine gömüldü. Şehirdeki insanlar da dahil her şey taş kesilmişti. Bu bilgiler ve şehre dair tüm detaylar 18. yüzyılda İtalyan bir köylünün kendi tarlasını kazması sırasında keşfedilmiştir. Yanardağ patlamasının 2 gün boyunca sürdüğü ve lavların püskürmesiyle 200.000 kişiden fazla insanın öldüğü de yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir.

Bu sebeple helak edilmiş olabilir! Birçok Müslüman tarafından Lut Kavmi gibi gözüküyor Pompeii!
Aslında birçok kaynakta yanardağ patlaması sonucunda olduğu söyleniyor! Aslında doğruda ama Pompeii birçok büyük faleketler yaşamıştır! Bunlardan en iyi örnek olarak MÖ 62 yılında deprem olmuş ve yine birçok insan ölmüştür. Ama depremide umursamımışlar ve hala yaşamaya devam etmişlerdir.

POMPEİİ HAKKINDA HİÇ DUYMADIĞIMIZ GERÇEKLER

1- POMPEİİ HALKI VEZÜV DAĞININ YANARDAĞI OLDUĞUNU BİLMİYORLARDI!
2- POMPEİİ ASLINDA ROMA ŞEHRİ DEĞİL, OSCİ ŞEHRİ İDİ!
3- KALINTILARI YAKLAŞIK 1500 YI SONRA KEŞFEDİLDİ!
4- VEZÜV YANARDAĞI EN SON 2. DÜNYA SAVAŞINDA PATLAMIŞTIR!

POMPEİİ FOTO GALERİ👇


Ayrıca aşağıdaki Pompeii olayının animasyonu izleyiniz! Gerçekten çok güzel animasyon olmuş!Pompeii' ye Nerededir? Nasıl Gidilir?

Bilet Fiyatı: 18.90 Euro (2020)

Yorum Gönder

Daha yeniDaha eski