AKP gelecek yılı bile göremiyor!

Türkiye Cumhuriyeti’nin 98 yıllık birikimi, AKP ve MHP’nin elinde çarçur oldu. Türk şirketleri, bilerek yükseltilen döviz yüzünden kelepir haline getirildi. Ülkenin en büyük bankalarından olan Garanti’nin hisseleri, doların 11.30’a çıkmasıyla birlikte, İspanyol şirketine ‘’sudan ucuz’’a satıldı.

BORÇ SARMALINDAYIZ

Cumhur İttifakı adı verilen koalisyonun yönettiği ekonomi, halkımıza ise açlık, yoksulluk ve sefaletten başka bir şey vermiyor. 35 milyon yurttaşımız bankalara olan kredi borcunun altında ezilirken, her gün 22 bin yeni icra dosyası işleme konuluyor.

KUYRUKLAR UZUYOR

AKP – MHP koalisyonu ise bunlar sanki hiç yokmuş gibi davranıyor ve aklımızla alay ediyor. Neredeyse hemen hemen her gün bir AKP ya da MHP milletvekili, ülkenin nasıl kalkındığını anlatıyor.

Oysa ki; yönettikleri ülkenin yurttaşları, evine nasıl ekmek götüreceğini düşünüyor. CHP’li belediyelerin yönetiminde olan Halk Ekmek büfelerinin önündeki ucuz ekmek kuyrukları uzarken, Türk halkı, en az et tüketen ülkeler kategorisinde en üst sıralara yerleşiyor.

İŞTE KANITI

AKP ve MHP ise sanki 2022 yılında halka refah sağlayacaklarmış gibi davranarak, TBMM’deki bütçe görüşmelerini sürdürüyor. Oysa ki; 2022 bütçeleri daha şimdiden kadük hale geldi. Bu bile, AKP ile MHP’nin bırakın ülkenin geleceğine dair bir sözünün olmasını, gelecek yılı bile öngöremediklerini gösteriyor.

ZAMAN KAYBI

TBMM’deki bütçe görüşmeleri, yılın son aylarına doğru başlar. İktidar, gelecek yıla ilişkin bütçe harcamalarını TBMM’ye sunar. Bunların üzerinde görüşülür. Ki; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde aslında bu bütçeleri görüşüp zaman kaybetmenin bir anlamı da yok. Zira; olur da bütçe reddedilirse, Cumhurbaşkanı bütçeyi yüzde on oranında artırıp yürürlüğe koyabiliyor.

Buna rağmen, ‘’TBMM çalışıyor, bütçe yapıyor’’ görüntüsü olsun diye, bakanlıkların bütçeleri komisyonlarda ele alınıyor. Muhalefet, uygun görmediği kalemlere itiraz ediyor. Sonuçta değişen hiçbir şey olmuyor tabii ki… Muhalefet, itirazlarını sadece tutanaklara geçirebiliyor.

HESAPLAR ŞİMDİDEN ŞAŞTI

Aslında TL’nin son bir ayda yüzde 15’e yakın değer kaybetmesi, doların 11.30, euronun 12.30’a fırlamasıyla birlikte, yapılan bu görüşmelerin artık hiçbir anlamı kalmadı.

Neden mi?

AKP ve MHP 2022 bütçesini TBMM’ye 188 milyar dolar olarak sundu. Bütçe görüşülmeye başladığı günden bu yana, TL yüzde 15 değer kaybetti. TL ile yapılması planlanan birçok iş ve icraat, TL değer kaybettiği ve bütçe şimdiden eridiği için belki de yapılamayacak. Zira; iktidarın bütçesi, dövizin fırlamasıyla birlikte 188 milyar dolardan, 170 milyar dolara indi. Belki biraz daha aşağılara……

KADÜK HESAP

Kısacası, bütçe henüz TBMM’de iken ve “geneli üzerine görüşmeler yapılmadan” kadük hale geldi. İşte bu gerçek bile, AKP’nin geleceği öngöremediği ve ülkeyi yönetemeyeceğinin en açık işareti değil mi? Böyle bir iktidara, Türkiye’nin geleceği teslim edilir mi?

Emekçiler için de yeni bütçe şart!

Yukarıdaki yazıda, AKP ve MHP’nin 2022 bütçesinin daha şimdiden nasıl kadük hale geldiğini anlattım. Meselenin emekçiler açısından da farklı bir boyutu var.

Bildiğiniz üzere, AKP – MHP iktidarı, 2022 yılı için memurlara yüzde 5+7’lik bir maaş zammı öngördü. Ancak, TL’nin değer kaybetmesi, dolayısıyla kurun yükselmesi her emekçinin en az 120 dolar yani ortalama 1350 TL kaybetmesine yol açtı.

YENİ BİR ZAM GEREKİYOR

Bu yüzden, AKP – MHP iktidarının, hem 2022 bütçesini, hem de emekçilere yapılacak olan zammı yeniden düzenlemesi gerekiyor. Çünkü; aksi takdirde, emekçilerin bırakın ayakta kalmalarını, yaşayabilmeleri bile mucize haline gelecek.

Ekonomik sorunları kim çözer?

Özer Sancar yönetimindeki Metropoll Araştırma, Ekim ayında “Mevcut iktidar ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sorunları çözebilir mi?” diye sordu. Görüşmecilerin yüzde 64,1’i “hayır”, yüzde 28,4’ü “evet”, yüzde 7,5’i ise “fikrim yok” yanıtını verdi.

Metropoll’ün bir diğer sorusu ise şu idi:

“Muhalefet partileri iktidara geldiklerinde halkın ekonomik sorunlarını çözebilir mi?”

‘ÇÖZEBİLİR’ DİYENLER AZALMIŞ

Metropoll’ün verilerine göre, görüşmecilerin yarısından fazlası “çözülemeyeceğini” söyledi. Muhalefetin iktidar olması halinde “ekonomik sorunların çözebileceğine inananların” oranı ise yüzde 37 oldu.

Metropoll’ün Ekim ayı anketi, Şubat ve Eylül ayında yapılan anketlerle karşılaştırıldığında ortaya garip bir tablo çıkıyor. Çünkü; aynı seçmen, önceki aylarda, muhalefetin ekonomik sorunları çözeceğine daha çok güveniyordu.

ANALİZ

Burada değerlendirilmesi gereken iki sonuç var:

Acaba muhalefetin halka verdiği güven mi azaldı, yoksa halk artık ekonomik sorunların çözülebileceğine yönelik inancını mı kaybetti?

Kuşkusuz, üzerinde her açıdan durulması gereken bir durum var. Başta CHP olmak üzere, İYİ Parti, HDP, SP, GP, DP, TİP, Memleket ve Deva sanırım bu sonuçlar üzerine kafa yoracaktır.

 Alıntı Haberin Kaynağı Korkusuz Gazetesi https://ift.tt/3cBQor6

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim