Dolar ve altında yükseliş devam ediyor! Yeni rekorlar geldi | E L M A

Dolar ve altında yükseliş devam ediyor! Yeni rekorlar geldi

Dolar/TL’de gece saatlerinde 10,98 ile yeni zirve görüldü. Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesinde Türk lirasındaki sert değer kaybı devam ediyor. Aynı zamanda altın fiyatları da, Türk Lirası’ndaki sert değer kaybının etkisiyle artmaya devam ediyor.

Merkez Bankası’nın (TCMB) bugünkü faiz kararı öncesinde işlem hacimlerinin düşük olduğu saatlerde 11 seviyesine yaklaşan dolar/TL, güne 10.80’li seviyelerden başladı.

Gece saatlerinde 10.98 ile yeni zirveyi gören ve saat 07.01 itibarıyla 10.85’ten işlem gören dolar/TL’de kotasyonlar 10.81/10.90 seviyelerinde.

Euro/TL’de ise 12,43 ile yeni zirve görüldü.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın faizle ve faiz artırımı yanlıları ile mücadele edeceğine vurgu yaptığı dünkü konuşmasının ardından TL’de değer kayıpları hızlanırken, TL sadece bu haftanın ilk üç gününde yüzde 6.1 değer yitirdi.

Uzmanlar iki ayda 300 baz puan faiz indiren TCMB’nin bugün de 100 baz puan faiz indireceğini tahmin ediyorlar. Ancak TL’nin keskin değer kayıplarına devam etmesi bazı uzmanların son günlerde TCMB’nin bu ay faiz indirimine ara vereceğini düşünmesine de yol açtı.

ALTIN FİYATLARI YÜKSELİŞTE

Ons tarafında 1866 doların üzerinde seyreden altın son 5 ayın en yüksek sevilerini görürken dolar kurunun etkisiyle gram altın fiyatı bugün 657 TL ile son zirveyi gördü.

Spot piyasada ABD enflasyon ve işsizlik verilerinin etkisiyle yüksek seyreden altını dün Kanada ve İngiltere’den gelen yüksek enflasyon verileri destekledi. Salı günü 1875 doların üzerine tırmanan ons altın, sonrasında kimi Fed yöneticilerinin faiz artırımına ilişkin şahin yorumlarıyla kısmi gerileme kaydetti. Spot piyasada altın ons tarafında 1866 dolarla işlem görürken 1868 dolarda seyretti.

GRAM ALTIN BİR AYDA 100 TL’DEN FAZLA ARTTI

Gram altın, dolar/TL’deki yükselişin faiz kararı öncesinde devam etmesiyle 650 TL’nin üzerini gördü. Gram altın, Kasım ayının başından bu yana 100 TL’den fazla artış kaydederek 550 TL’den 657 TL’yi gördü.

Dolar/TL’nin 11’e dayanması, altın fiyatlarını da hareketlendirdi. Ons fiyatları ile de desteklenen Kapalıçarşı altın fiyatları uçuşa geçti.

Kapalıçarşı’da 653 TL’nin üstünde işlem gören gram altının yanında çeyrek altın 1037 TL alış, 1070 TL satış fiyatıyla işlem görürken Cumhuriyet altını 4 bin 147 TL alış ve 4 bin 268 TL satış fiyatıyla işlem gördü.Alıntı Haberin Kaynağı Korkusuz Gazetesi https://ift.tt/3wXE0L8

Yorum Gönder

Daha yeniDaha eski