Fatih Erbakan’ın “hoşa giden” projesi…

Sizlerden 1 günlük izin aldığım geçtiğimiz Perşembe günü duruşmada olduğumuz ve o gün kafamızda bir hayli karışık olduğundan önemli gelişmeyi ıskalayıp, uzun atlamışım!..

Hafta sonu, sohbet ederken saygıdeğer dostum uyardı; “Fatih Erbakan’ın açıklamasını okumamışsın herhalde” dedi. Saf saf yüzüne baktım. Biraz bahsedince hemen müsaade alıp internetten açıklamanın tamamını okudum. Bu önemli gelişmeye geçeceğim ama önce biraz sıcak günlük kulis haberi vereyim:

Muhalefet “hemen seçim” diye meydanları ısıtıyor… CHP’nin Mersin mitingine saray engellemeleri gündemdeyken Millet İttifakı’nda konuşulan ancak hayat bulmayan “ortak miting” düşüncesini biraz kurcaladım. Öneri, CHP’den İYİ Parti’ye gitmiş. İYİ Parti kabul etmemiş. İYİ Parti kurmaylarına “Ortak mitingi reddederken CHP’ye ne gerekçe sundunuz” diye sordum. Şöyle bir açıklama yaptılar:

“Bizim Millet İttifakı olarak Cumhur İttifakı’ndan farklılıklarımız var. Biz, farklılıklarımızı koruyarak birlikteliğimizi yürütülebiliriz. Bizim seçmen bizi o yüzden tercih ediyor.”

Siyasetin sosyolojik tabanını hesaba katarsak İYİ Parti’nin CHP’ye sunduğu gerekçe akla ve mantığa uygun. Ancak, İYİ parti koridorlarında hüküm süren şu havayı da gözden kaçırmamak lazım:

(CHP’den İYİ Partiye -kabul görmeyen- başka ortak yapılanma ve faaliyet teklifleri de geliyormuş. Yazılmamak kaydıyla konuştuğumuz için isimlendirmiyorum)

“CHP’de kendini en yukarıda en tepe de gören bir hava var. CHP, Millet İttifakı’nın Tayyip Erdoğan’ı olamaz.”

★★★

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu hummalı bir şekilde mekik diplomasisi yürütüyor. Bundan gaz alan ve kamuoyunun ilgi ile takip ettiğinin farkına varan AKP’den kopan muhalefet partilerini de görüntüye girme telaşı sardı. Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan’da turluyor ama durumları; sıfıra sıfır elde var sıfır gibi… Şu andaki tabloya bakarsanız nafile turlar atıyorlar…

Tam bu noktada gelelim Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın 25 Kasım Perşembe günü yaptığı önemli açıklamaya… Büyük bir ihtimalle sizin de gözünüzden kaçmıştır, çünkü çok az yer bulmuş. En geniş haberi BBC Türkçe’de okudum. Oradan özetleyip aktaracağım:

– Fatih Erbakan, İYİ Parti liderliğinde üçüncü ittifak önerdi: ‘Millet bizi mevcut hiçbir ittifaka yakıştırmıyor’

Yeniden Refah Partisi (YRP) Genel Başkanı Fatih Erbakan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin siyasi partileri seçim ittifakına zorladığını ancak halkın kendilerini mevcut ittifaklardan hiçbirine “yakıştıramadığını” söyledi. Gönüllerinde yatanın “seçime tek başına girmek olduğunu” ancak ittifaklara kapalı olmadıkları mesajı veren Erbakan, İYİ Parti liderliğinde bir üçüncü “sağ ittifak” önerdi.

Fatih Erbakan, herhangi bir seçim ittifakında yer alıp almayacaklarına ilişkin bir soru üzerine de milletin kendilerini mevcut iki ittifaka da yakıştıramadığını söyledi.

Üçüncü ittifak önerisi: Benzemezler sinerji oluşturmuyor.

Erbakan, “Hiçbir koşulda ittifaklar içinde yer almayacak mısınız, ya da üçüncü ittifak oluşumu içinde yer alır mısınız?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

Bizim şu an gönlümüzde yatan bu. Ama Türkiye’de değişik bir konjonktür oluşma ihtimali var. Onun için de ‘Kesinlikle hiçbir şekilde ittifak yapmayacağız, bu bizim kırmızı çizgimiz’ dememiz doğru olmaz. Üçüncü ittifak önerilerini toplantılarda ifade ettik. Seçmenin sağ partiler olarak nitelendirdiği partilerin bir ittifak çatısı altında bir araya gelmesi… İYİ Parti bunun başını çekebilir. Demokrat Parti, Büyük Birlik Partisi, Gelecek Partisi Saadet Partisi, Yeniden Refah…

Çünkü yıllardır mevcut iktidarın elinde güçlü bir argüman var. Karşı tarafa geçen kim olursa olsun, ne kadar güzel projeler ortaya koyarsa koysun, tabiri caizse ‘HDP, CHP kayığına bindin…’ İktidarın algıyı oluşturmada imkanları da çok. Gerçekten de etkili oluyor. Orada yer alan Saadet Partisi çok zarar gördü, sıkıntı çekti, hala da çekiyor.

Öyle olunca bu argümanın iktidarın elinden alınması bakımından böyle bir üçüncü ittifakın kurulması anlamında sinerji oluşabileceğini ifade ediyoruz. Bunun tüm partilere avantaj sağlayacağını düşünüyorum. Benzemezlerin bir araya gelmesi bir sinerji oluşturmuyor. Tam tersine negatif sonuçları olabiliyor.”

★★★

Fatih Erbakan’ın önemli açıklamaları medyada yeterince yankılanmadı ama Ankara’nın siyaset koridorlarında epey etki yaratmış.  Siyasette söylenenler kadar –hatta daha çok- söylenmeyenler de önemlidir. Fatih Erbakan, İYİ Parti liderliğinde yeni bir ittifak önerirken, “İYİ Parti bunun başını çekebilir. Demokrat Parti, Büyük Birlik Partisi, Gelecek Partisi Saadet Partisi, Yeniden Refah…” diye isim isim sıralıyor. Ancak çok dikkatimi çekti; Fatih Erbakan Abdullah Gül’ün Ali Babacan’a kurdurttuğu Deva Partisi’ni listeye almamış. Söz konusu alerjinin İYİ Parti’de de hüküm sürdüğünü çok net biliyorum. Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın Millet İttifakı’nın paydaşlarının önümüzdeki seçimlerde genişletilmesine yönelik her çıkışında “ekonominin patronluğunu üstlenmesi ve öyle hava vermesi”nden İYİ Parti çok rahatsız. Kronik hale gelen diğer sıkıntı ise; Abdullah Gül’ün Deva Partisi’ni kendi Cumhurbaşkanı adaylığı için paravan olarak kullanması…

Peki,”Fatih Erbakan’ın sağda yeni ittifak önerisine başkentin derin siyasi koridorları nasıl bakıyor” diye sual ederseniz. Müsaadenizle çektiğim fotoğrafı şöyle arz edeyim:

“Henüz, hemen gerçekleştirilebilecek bir proje değil. Ancak hoşa gidecek bir proje…”

★★★

Ulu Tanrı, tüm şehitlerimizle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.Alıntı Haberin Kaynağı Korkusuz Gazetesi https://ift.tt/3rm0p4b

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim