Genç seçmen kararsız… | E L M A

Genç seçmen kararsız…

Siyasette genç seçmenin tavrı…

Çok ciddi ve hayati bir başlık. Ülke uçurumun kenarında sendeliyor. Geleceği emanet ettiğimiz gençlerin durumunu merak ettim. Tarafsız araştırmacılığına güvendiğim AREA Araştırma Başkanı Murat Karan’ı aradım. Elinde taze bir araştırma olup olmadığını sordum. Murat Karan, Ekim ayında yaptığı “18-34 Yaş Grubu Siyasi Eğilimler Araştırması” sonuçlarını yolladı. Herkesin bir fikri olsun diye anket sonuçlarına ( sadece toplam seçmen üzerinden) yer vereceğim;

Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz? (yüzde)

AKP: 25,3 CHP: 21,3 İYİ Parti: 7,1 HDP: 6,7 MHP: 5,8 Deva: 2,3 Diğerleri: 3,1

Kararsız/Hiçbiri: 28,5

Görüldüğü gibi genç seçmenin kafası çok karışık. Karasız seçmen analizine bakıldığında kadınların oranı yüzde 12,6, erkeklerin oranı 15,9. Eğitim düzeyine göre kararsız genç seçmendeki en yüksek oran yüzde 13,2 ile üniversite ve üzeri olanlarda. “Neden” diye herkesin üzerinde kafa yorması gereken bir durum!..

Anketin kararsız seçmen analizine bakalım;

Kendinizi en yakın hissettiğiniz siyasi parti hangisidir?

AKP: 3,3 CHP: 1,6 MHP: 1,6 İYİ Parti: 1,6 Deva: 1,2 Diğer 1,2 Hiçbiri: 18,0

Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?

(Kararsız seçmenin “kendinizi en yakın hissettiğiniz siyasi parti hangisidir?” sorusuna verdiği yanıtların “bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” tercihlerine eklenmiş halidir.)

AKP: 28,6 CHP: 22,9 İYİ Parti: 8,7 MHP: 7,4 HDP: 6,8 Deva: 3,4 Diğer: 4,1

Kararsız/hiçbiri: 18,0

★★★

Milletvekili seçimlerinde uygulanan seçim barajı %7 veya %5 olması, her partinin kendi başına seçime girmesi durumunda hangi partiye oy verirsiniz?

AKP: 23,8 CHP: 20,4 MHP: 10,0  İYİ Parti: 9,0 HDP: 7,9 Deva: 4,0 Diğer: 3,4

Kararsız/ Hiçbiri: 21,6

Türkiye’nin yönetim sistemi ile ilgili bir referandum yapılsa oy verme tercihiniz ne olurdu?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi: 34,2

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem: 47,5

Kararsız / Sandığa gitmem: 18,4

Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminde R. Tayyip Erdoğan’a oy verme davranışınız nasıl olur?

Oy veririm: 28,1
Kararsız kalırım: 21,0
Oy vermem: 51,0

Cumhurbaşkanlığı seçiminde R. Tayyip Erdoğan karşısında muhalefetin ortak adayının aşağıda belirtilen isimlerin olması durumunda oy verme davranışınız ne olur?

(Burada, sadece ‘oy veririm’ diyenlerin oranını alıntılıyorum -aht- )

Mansur Yavaş: 49,8 Ekrem İmamoğlu: 38,6 Meral Akşener: 33,1

Kemal Kılıçdaroğlu: 25,8 Ali Babacan: 24.9

★★★

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni başarılı buluyor musunuz?

Başarılı: 31,5 Başarısız: 59,2 Fikir belirtmeyen: 9,3

-Hükümetin ekonomi politikasını başarılı buluyor musunuz?

Başarılı: 20,5 Başarısız: 74,5 Fikir belirtmeyen: 5,0

-Ekonomideki kötü gidişin sebebi sizce nedir?

Hükümetin yanlış politikaları: 57,5 Dış güçler: 31,0 Diğer: 2,5

Fikir belirtmeyen: 9,0

-Sizce, Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?

Ekonomi / hayat pahalılığı/ yoksulluk; 66,8 İşsizlik; 7,7 Eğitim sistemi/

eğitimsizlik; 6,1 Diğer; 15,6 Fikir belirtmeyen; 3,8

-18-34 yaş grubu seçmenin politik kimlik tercihleri

Atatürkçü; 30,9  Milliyetçi;38,8  Muhafazakar;15,6  Sosyal demokrat; 14,6

★★★

AREA Araştırma Başkanı Murat Karan’dan anket sonuçları ile ilgili kısa bir analiz yapmasını istedim. Karan, “Genç seçmenin 1/3 ü oy vermeye layık parti bulamıyor. Yüzde 75’i ekonomi yönetimini başarısız buluyor. Yüzde 75’i ülkenin tek ve gerçek sorununu ekonomi ve işsizlik görüyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın alternatifinin Mansur Yavaş olduğunu söylüyor. Seçmenin yüzde 40’ı 35 yaşın altı. Yani Ak Parti iktidarından ve Tayyip Erdoğan’dan başka kimseyi görmemiş. Değişim istiyorlar. Ekonomiyi çözme konusunda kim ikna ederse inanılmaz bir sıçrama yakalar” dedi. “Bu gidişin sonu ne olur” soruma ise Murat Karan, “ CHP birinci parti olur” diye yanıt verdi.

★★★

Siyaset üstü bir konuya atlayalım…

Bana “beyefendi” nin tarifini yap derseniz, hiç TDK sözlüğüne başvurmam. Doğrudan, tek nefeste cevap veririm; Ali Naili Erdem… Genç kuşaklar bu çok kıymetli ismi bilmiyor olabilir. Bizim neslin, iyi, medeni, ATATÜRKÇÜ, Cumhuriyet değerlerine sıkı sıkıya bağlı bir eğitim almasını sağlayan en önemli yapı mimarlarının başında gelir. 1961-1980 arasında TBMM’de beş dönem İzmir milletvekilli olarak bulunmuştur. İki kez Sanayi, Çalışma ve Milli Eğitim bakanlıkları ile Başbakan Yardımcılığı görevleri yapmıştır. Ben, onu hep milli eğitime yaptığı büyük hizmetlerle hatırlarım. Çok sayıda kitabı vardır, Türkçeyi nefis konuşur ve yazar. Buram buram demokratlık ve ATATÜRK kokan bir kitap daha yazdı; “ali naili erdem yaşadıkça”…  Sınırlı sayıda basılan ve sadece dostlara gönderilen kitaptan ben de büyük bir onur duyarak nasibimi aldım. Devlet adamı Ali Naili Erdem’in harika eserinin, “Aile ve Kadın” başlığından kısa bir bölüm;

Sağlıklı bir aile gönülle aklın izdivacıdır. Bu nedenledir ki kalabalıkları millet yapan ve onların yaşamını sağlayan kaynak ailedir. Bu kaynağın pislenmesi halinde toplumlar çöker, devletler yok olup gider.

Bilinmelidir ki evi yaşanır kılan kadın ve erkeğin hayat arkadaşlığıdır ve devleti de milleti de sağlıklı ve ebedi kılan AİLEDİR.”

Bu vesile ile değerli büyüğümüzün bir kez daha ellerini saygı ile öpüyorum.

★★★

Ulu Tanrı,  tüm şehitlerimizle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.

 Alıntı Haberin Kaynağı Korkusuz Gazetesi https://ift.tt/3x920vc

Yorum Gönder

Daha yeniDaha eski