Polonya-Belarus sınırında gerginlik | E L M A

Polonya-Belarus sınırında gerginlik

Polonya-Belarus sınırında sığınmacı krizi devam ederken, Polonya Sınır Muhafızları, sığınmacılara tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

Polonya Savunma Bakanlığı, Kuznica sınır kapısında güvenlik güçleri ve sığınmacılar arasında çıkan gerginliğe ilişkin görüntüleri paylaştı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Sığınmacıların Kuznica sınır kapısına saldırısı geri püskürtüldü. Saldırganlar, genellikle genç erkeklerdi denildi. Öte yandan bakanlık, saldırıların Belarus güçlerinin kontrolü altında gerçekleştirildiğini öne sürdü. Görüntülerde, sığınmacıların Polonya güvenlik güçlerine taş attığı, güvenlik güçlerinin ise TOMA’larla müdahale ettiği görüldü.

BELARUS’UN PROPAGANDA OPERASYONU

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, bu saldırıların Belarus’un planladığı bir propaganda operasyonu olduğunu ifade ederek, Bugünkü saldırıyı durdurdukları için askerlere teşekkür ederim. Sayenizde Polonya hala güvende. Şu anda sınırda görev yapan tüm askerler ödüllendirilecek. Size minnettarız. Belarus rejiminin planladığı bir propaganda operasyonuyla karşı karşıyayız. Bu durumu değerlendirirken dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Büyük bir sorumluluk altına giren askerlerimize destek olalım dedi.

ÜYE DEVLETLERİN YANINDAYIZ

Öte yandan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nauseda ve Litvanya Başbakanı İngrida Simonyte ile Polonya-Belarus sığınmacı krizini değerlendirdiğini ifade etti. Leyen, Yaptırımlar ve sonraki adımlar konusunda mevcut durumu tartıştık. AB, sınır yönetimi konusunda ek destek sundu. Üye devletlerin yanındayız dedi. (DHA)Alıntı Haberin Kaynağı Korkusuz Gazetesi https://ift.tt/326OPPL

Yorum Gönder

Daha yeniDaha eski